Stránka je optimalizována pro Internet Explorer.


Piazza Bocca della Verita

Na levém břehu Tibery nedaleko palatinského mostu se rozkládá Piazza Bocca della Verita, dřívější antický dobytčí trh (forum boarium).
Na okraji tohoto náměstí, u řeky Tibery byl na přelomu 2. a 1.st.př.Kr. postaven kruhový chrám na podstavci se stupni, obklopený dvaceti korintskými sloupy. Byl zasvěcen Herkulovi vítěznému, který je také patronem obchodníků s olejem. Pro svůj kruhový tvar byl dlouho považován za chrám bohyně Vesty. Je to nejstarší dochovaný chrám v Římě, postavený z řeckého mramoru. Údajně ho nechal postavit kupec Herrenus který zbohatl obchodem s olivovým olejem. Stavbu prý řídil řecký architekt Hermodoros ze Salaminy.

Nedaleko odtud, poblíž Palatinského mostu u kterého ležel přístav sahající od mostu Fabriciova k mostu Emiliovu (dnes trosky Ponte Rotto) stojí na vyvýšené podestě pravoúhlý chrám s jednoprostorovou cellou. Je celý z travertinu. Ke vstupní předsíni s šesti iónskými sloupy vede široké schodiště. Cellu zdobí po obvodě 12 iónských polosloupů.
Chrám zasvěcený Portunovi ochránci přístavů, byl postaven v 6. století př.Kr. a byl v 1. st. př.Kr. restaurován Od středověku byl nazýván chrámem mužské štěstěny (Fortuny Virilis).
Na náměstí je též osmiúhelníková fontána Tritonů. Na objednávku papeže Klementa XI. ji navrhl a postavil Carlo Francesco Bizzaccheri. Uprostřed fontány je skupina skal na nichž dva Tritoni drží nad hlavami lasturu, z níž stéká voda která do ní tryská ze středového vodotrysku. Na lastuře je mezi tritony reliéf papežova erbu.

Na okraji náměstí u ulice Via della Greca stojí od 6. století n.l. na místě, kde ve 4. století byla budova úřadu pro rozdělování potravin, stavba ve které církev rozdělovala potraviny a další pomoc pro chudé. V 8. století ji papež Hadrián nechal přestavět na kostel Santa Maria in Cosmedin a věnoval jej řeckým křesťanům, kteří utekli z Byzance před náboženskými nepokoji. V průběhu věků prošel kostel několika přestavbami. Poslední přestavba z konce 19. století mu vrátila původní uspořádání. Tři lodi jsou odděleny antickými sloupy, mramorová podlaha s barevnou mozaikou je z 12. století. V hlavní lodi je nad hlavním oltářem gotický baldachýn z konce 13. století. Zajímavá je i mramorová křtitelnice a mozaika ze 6. století s motivem Klanění tří králů. Na čelní straně kostela je zamřížovaný portikus ve kterém je kamenná deska s reliéfem obličeje boha moře. Je nazývána Ústa pravdy. Proslavili ji Audrey Hepburnová a Gregory Peck ve filmu Prázdniny v Římě.
Podle pověsti deska sloužila jako detektor lži. Člověk který přísahal křivě a přitom vložil ruku do otvoru úst v desce o ruku přišel. Údajně za ní byli schovaní kněží, kteří ruku usekli. Turisté a zejména turistky tam ruku vkládají se zjevným strachem, ale nikdo o ni zatím nepřišel. Buď jsou tak věrní a pravdomluvní, nebo se spíš Ústa pravdy za ta staletí unavila.

Zpět na předchozí

 
Copyright © Karel Ženíšek, Všechna práva vyhrazena, Web Created By: Karel Ženíšek.             Stránku lze použít pouze pro vlastní potřebu.
TOPlist