Stránka je optimalizována pro Internet Explorer.


Císařská fóra

Gaius Julius Caesar zahájil výstavbu císařských náměsttí, která vznikala od roku 50 př. Kr. do roku 115 n.l.
Protáhlý areál o rozměrech 150 x 75 metrů ohraničoval na třech stranách dvojitý sloupový portikus. Pod podloubím se obchodovalo.
Čtvrtou (kratší) stranu uzavíral chrám Venuše Matky - matky Aenea od níž odvozoval svůj původ rod Juliů. V něm stála v pozadí socha Venuše a Caesar tam prý umístil i sochu Kleopatry. Stavbou tohoto chrámu Caesar splnil přísahu, kterou pronesl v noci před bitvou u Farsalu (proti Pompeiovi).

Stejně jako před ním Caesar tak i Augustus složil v roce 42 př.Kr. před bitvou proti Brutovi a Cassiovi přísahu, že když zvítězí, postaví fórum. Stavba se protáhla na 40 let. Fórum mělo rozměry 125 x 90 metrů, uzavřené chrámem Marta Mstitele. Od obytné čtvrti Subury bylo odděleno 33 m vysokou zdí, v níž byly vedle pódia chrámu dva vchody. Uprostřed náměstí stála Augustova socha na triumfálním voze. Do chrámu se vcházelo po schodech v jejichž středu byl oltář. Přední strana chrámu měla osm sloupů v řadě, po stranách byly 4 sloupy ve dvou řadách.

Nervovo fórum bylo dostaveno v roce 97 n.l. a procházelo se přes něj z obytných čtvrtí na ostatní fóra. Říkalo se mu proto také fórum průchozí. Forum vzniklo nad kolonádou, která byla postavena v polovině I. století n. l. nedaleko curie.
Bylo podlouhlé a jeho velká část je stejně jako u ostatních císařských fór ukryta pod Via dei Fori Imperiali, u níž stojí císařova socha.
Na foru byl postaven chrám bohyně Minervy, jejíž reliéf je na atice, kterou nesou dva korintské sloupy spojené se zdí na jejímž horním okraji je vlys, znázorňující různé ženské práce.

Trajánovo forum bylo postaveno v letech 107 až 113 n.l. po vítězství nad Dáky. Jeho délka byla 300 m a šířka 185 metrů. Bylo nějvětší ze všech císařských fór. Při jeho stavbě muselo být sníženo sedlo mezi Kapitolem a Quirinalem.
Na fórum se vcházelo z fóra Augustova. Hlavní náměstí bylo lemováno sloupovými portiky se sochami, uprostřed stála jezdecká socha císaře. Na opačné straně od vchodu stála bazilika Ulpiova s úctyhodnými rozměry 170 x 160 metrů. Měla prý celou střechu pokrytou zlatými pláty.
Na druhé straně baziliky stály dvě knihovny a tam, kde mezi nimi bylo malé nádvoří dosud stojí Trajánův sloup, který basreliéfem 2000 postav vytesaných po obvodě oslavoval císařovo vítězství nad Dáky. Vrcholek sloupu je ve výšce původního terénu sedla. Na něm byla umístěna socha císaře Trajána, která se ve středověku ztratila a byla v XVI. století nahrazena sochou sv. Petra. K Trajánovu fóru přiléhaly Trajánovy tržnice. Získalo tak obchodní funkce. Protože bylo třeba zpevnit svah Quirinalu, byl k němu vestavěn třípodlažní polokruhový komplex cca dvou set obchodů. Patřily k nim i sklady. V tržnici se konaly i směny a rozdělování potravin, byly tam také prodejny s rybami vybavené podle druhu ryb nádržkami se sladkou nebo s mořskou vodou.

Zpět na předchozí

 
Copyright © Karel Ženíšek, Všechna práva vyhrazena, Web Created By: Karel Ženíšek.             Stránku lze použít pouze pro vlastní potřebu.
TOPlist TOPlist