Stránka je optimalizována pro Internet Explorer.


Náměstí Piazza Navona

Nedaleko Corsa Vittoria Emanuela II se v 1. století n.l. za vlády císaře Domiciána odehrávaly gladiátorské hry a závody koňských povozů a prý i námořní bitvy. Stadion prý tehdy mohl pojmout až 30 000 diváků.
V druhé polovině 16. a během 17. století bylo na zbytcích stadionu vybudováno krásné barokní náměstí. Tehdejší význační architekti zhruba zachovali elipsovitý tvar bývalého stadionu a po jeho obvodě vystavěli honosné paláce. Uprostřed západní dlouhé strany byl v polovině 17, století dokončen kostel Svaté Anežky na závodišti (Sant´Agnese in Agone). Vedle se nachází Palazzo Pamphili se soukromou uměleckou sbírkou rodiny Pamphili.

Plochu náměstí zdobí tři fontány.
Uprostřed je Fontána čtyř řek (Fontana dei Quattro Fiumi), na severní straně je Neptunova fontána (Fontana del Nettuno) a na opačné straně náměstí je Mouřenínova fontána (Fontana del Moro).
Kostel na náměstí budoval Borromini a Fontánu čtyř řek měl na svědomí jeho věčný rival Bernini.
Podle pověsti Bernini dvě sochy komponoval tak, jako by měly hrůzu z toho, že na ně chrám spadne. Nil má zakrytou tvář a Rio de la Plata zvedá ruku, jako by chtěla chrám podepřít.

Borromini zase na průčelí chrámu umístil sochu svaté Anežky, která ukazuje na svou hruď a tím dává najevo, že stavbu chrání.
Slyšel jsem, že souboj pokračoval dál tím způsobem, že Bernini, který upravoval jižní fontánu, na ni nechal přidat sochu mouřenína. Jeho nahé pozadí prý natočil k oknům paláce za fontánou, ve kterém v té době Borromini bydlel.
Dnes, po tolika letech za to ale nikdo nemůže vložit ruku do ohně. Jisté je jen, že oba věhlasní architekti spolu dlouho tvrdě soupeřili a že mouřenín své nahé pozadí bezostyšně vystavuje. Kdo chce, může této historce uvěřit, kdo nechce nemusí ...... .

Toto náměstí je vždy plné turistů, malířů, hudebníků, akrobatů, portrétistů a karikaturistů.
Malíři a portrétisté malují své obrazy a také je hned nabízejí a prodávají. Na jednom konci náměstí jedna skupina hudebníků hraje taneční hudbu, na druhém zní klasika, někde se ozývá kytara, jinde sólová flétna nebo akordeon. Akrobati tam předvádí své umění.
Kouzelnou atmosféru má náměstí zejména při večerním osvětlení a když noc je ještě mladá.
Na náměstí je mnoho útulných kaváren a kavárniček s vynikající kávou, kapučínem a zákusky. Náměstí Piazza Navona považuji za jedno z nejkrásnějších míst věčného města Říma.


Zpět na předchozí

 
Copyright © Karel Ženíšek, Všechna práva vyhrazena, Web Created By: Karel Ženíšek.             Stránku lze použít pouze pro vlastní potřebu.
TOPlist