Stránka je optimalizována pro Internet Explorer.


Viminal

Pahorek Viminal ve skutečnosti pahorkem nebyl. Byl to výběžek s postranními údolími, které v průběhu věků zanesly naplaveniny a dnes, kdy je na některých místech jejich dno až o 17 metrů výše než bylo na začátku našeho letopočtu, je hloubka údolí mezi Esqvilinem, Viminalem a Qvirinalem nepatrná.
Viminal se táhne od budovy ministerstva vnitra u Piazza del Viminale přes Piazza del Cinquecento ke kasárnám pretoriánů, jejichž zbytky se nacházejí u Aureliánovy hradby blízko Národní knihovny.
Na náměstí Cinquecento, před nádražím Termini, je obrovské autobusové nádraží městské dopravy. Pod ním a nádražím Termini byla na začátku 4. století n.l. velká vodní nádrž, Diokleciánových lázní.

Viminal byl za republiky obytnou čtvrtí. Kromě chrámů tam byla i veřejná zařízení. Za císařství jeho význam vzrostl.
Diokleciánovy lázně postavené na přelomu 3. a 4. století n.l. zabíraly prostor přibližně 11 hektarů a byly největšími lázněmi, které byly v Římě postaveny. Jejich zbytky zůstaly zachovány jako součásti jiných staveb. Dotýkaly se i Eskvilinu a Qvirinalu.
Na náměstí Republiky je vchod do kostela Santa Maria degli Angeli, jehož jedna apsida u vchodu je z původního zdiva. Pozůstatky Diokleciánových lázní jsou také součástí Museo Nationale Romano. Další pozůstatky jsou i součástí kostela S. Bernardo na náměstí stejného jména.
Kasárna pretoriánů dal postavit Tiberius před rokem 28 našeho letopočtu za Serviovou hradbou. Kasárna zabírala skoro 17 hektarů a byla obehnána cihlovými zdmi, v délce 440 krát 380 metrů, z nichž část byla využita při stavbě Aureliánovy hradby.

Zpět na předchozí

 
 
Copyright © Karel Ženíšek, Všechna práva vyhrazena, Web Created By: Karel Ženíšek.             Stránku lze použít pouze pro vlastní potřebu.
TOPlist